KĂ©t Ă©vet meghaladĂł meddĹ‘sĂ©g a házasságok mintegy 15-16 százalĂ©kában fordul elĹ‘. Ez azt jelenti, hogy az egy Ă©vben szĂĽletett nĹ‘k házasságai közĂĽl hazánkban kb. 12 000-nĂ©l nem következik be a kĂvánt terhessĂ©g. A meddĹ‘sĂ©g sikeres megoldása tehát nĂ©pesedĂ©si szempontbĂłl is igen jelentĹ‘s. A meddĹ‘ házaspárok mintegy harmadában Ăşn. ismeretlen eredetű meddĹ‘sĂ©g áll fenn, azaz a meddĹ‘sĂ©g három igazolt oka közĂĽl (spermatolĂłgiai eltĂ©rĂ©s, nĹ‘i anatĂłmiai ok, az ovuláciĂł hiánya) egyik sem mutathatĂł ki.
A petefĂ©szekben az ovuláciĂłt követĹ‘en kialakulĂł sárgatest Ă©lettani szerepe kettĹ‘s: egyrĂ©szt elĹ‘kĂ©szĂti a mĂ©hnyálkahártyát a pete befogadására, másrĂ©szt nĂ©lkĂĽlözhetetlen szerepet játszik a terhessĂ©g fenntartásában a terhessĂ©g elsĹ‘ harmadában. ElĂ©gtelen működĂ©sĂ©nek következmĂ©nye ennek alapján kettĹ‘s: kifejezettebb működĂ©szavar esetĂ©n a pete nem kĂ©pes a mĂ©hnyálkahártyába beágyazĂłdni (meddĹ‘sĂ©g), enyhĂ©bb működĂ©szavar esetĂ©ben pedig a pete ugyan beágyazĂłdik a mĂ©hnyálkahártyába, a sárgatest azonban a terhessĂ©g fenntartására már kĂ©ptelen, Ăgy a terhessĂ©g megszakad, Ă©s spontán abortus, ismĂ©telt esetben szokványos vetĂ©lĂ©s jön lĂ©tre.
Az általam kidolgozott Ăşj diagnosztikus kritĂ©riumok Ă©s kezelĂ©si eredmĂ©nyeim alapján reprezentatĂv beteganyagon igazoltam, hogy az Ăşn. ismeretlen eredetű meddĹ‘sĂ©g hátterĂ©ben csaknem valamennyi esetben a korábban alkalmazott mĂłdszerekkel fel nem ismert sárgatest elĂ©gtelensĂ©g (luteális elĂ©gtelensĂ©g, LE) áll. A luteális elĂ©gtelensĂ©g primer oki szerepĂ©t igazolta, hogy fiziolĂłgiás luteális funkciĂł mellett valamennyi betegnĂ©l terhessĂ©g jött lĂ©tre (355 betegnĂ©l 457 terhessĂ©g), amit a kedvezĹ‘ Ă©ves terhessĂ©gi ráta (98%) is megerĹ‘sĂtett.
Eredményeim alapján a meddő házaspárok harmadában, azaz a házaspárok mintegy 5 százalékában sárgatest kezeléssel könnyen megoldható. Célom a módszer széleskörű hazai és nemzetközi ismertetése és gyakorlati bevezetése a mindennapi gyakorlatba.
Dr. Siklósi György
egyetemi tanár
a MTA orvostudomány doktora
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000101)