SzervezetĂĽnkben háromfĂ©le izomszövet találhatĂł. A simaizomzat akaratunktĂłl fĂĽggetlenĂĽl működik, megtalálhatĂł - többek között - a gyomor Ă©s a belek falában, a hörgĹ‘kben, a mĂ©hfalban Ă©s a prosztatában, de rĂ©szben az Ă©rfali simaizomzat összehĂşzĂłdása szabályozza pĂ©ldául a vĂ©rnyomást is. A szĂvizomzat szintĂ©n akaratunktĂłl fĂĽggetlenĂĽl működik, tartĂłs, erĹ‘teljes munkára specializálĂłdott szövet. A harántcsĂkolt izomzat Ă©pĂti fel a vázizomzatot.
Minden izommozgás alapja az izomrostok Ă©s az azokat alkotĂł izomfonalak finom szerkezetĂ©ben rejlik. Ez utĂłbbiakat szabályosan, egymással párhuzamosan elhelyezkedĹ‘ fehĂ©rjeszálak, az Ăşgynevezett aktin- Ă©s miozinmolekulák alkotják. IngerĂĽlet hatására az izomrost környezetĂ©ben kalciumionok szabadulnak fel. Kalciumionok hatására - egy troponinnak nevezett fehĂ©rjemolekula segĂtsĂ©gĂ©vel - egymás mellett kĂ©pesek elcsĂşszni, Ă©s kicsit ahhoz hasonlĂłan, mint ahogy kĂ©t fogkefĂ©t sörtĂ©ivel egymás felĂ© fordĂtva összedughatunk, az egymás mellett elcsĂşszĂł fehĂ©rjeszálak vĂ©gĂĽl is az izomfonalat, illetve az izomrostot rövidĂtik meg, Ăgy az izom összehĂşzĂłdik.
Az ingerĂĽlet elmĂşltával a kalciumionok kiáramlanak az izomsejtbĹ‘l, Ă©s az izom ellazul. Ha ez a folyamat zavart szenved, az izom tartĂłsan összehĂşzĂłdik, begörcsöl. Számos görcsállapotot ismerĂĽnk, az izomgörcs több betegsĂ©g tĂĽnete is lehet. AlapvetĹ‘en kĂĽlön kell válasszuk a simaizomgörccsel járĂł állapotokat, mint pĂ©ldául a hörgĹ‘görccsel járĂł asztmás rohamot, a vese- vagy epeköves kĂłlikát, a menstruáciĂłs görcsöket Ă©s a bĂ©lgörcsöket a harántcsĂkolt izomzat görcseitĹ‘l. MĂg az elĹ‘bbiekre jĂłl hatnak a "görcsoldĂł" gyĂłgyszerek, a vázizomzat görcseit ezek nem oldják.
A vázizmok görcsei közül talán leggyakoribb a lábikragörcs. Pontos okát nem ismerjük, de előidézheti érszűkület, vagyis artériás keringészavar éppúgy, mint a visszérbetegség. Az előbbire jellemző, hogy járáskor jelentkezik, és annyira kellemetlen, hogy megállásra készteti a beteget. Néhány perc pihenés után a görcs - ami az izmok oxigénhiányának következménye - oldódik, és a beteg ismét tud menni. Jellegzetes módon azonban a következő izomgörcs kialakulásáig megint csak akkora távolságot, mint megelőzően. Ez lehet 2-300 méter, de több vagy akár kevesebb is, attól függően, milyen súlyos az érszűkület.
Vénás betegségben - visszértágulatban, krónikus vénás keringési elégtelenségben - a beteg lába napközben elfárad, elnehezül, este jólesik kicsit felpolcolni, és gyakori, hogy éjszaka a beteg heves lábikragörcsre ébred.
A vĂzhajtĂłk egy csoportja káliumot hajt ki a szervezetbĹ‘l, ekkor ennek pĂłtlása szĂĽksĂ©ges. Káliumhiányban is gyakorta alakul ki Ă©jszakai lábikragörcs. Persze, káliumhiányt nemcsak a vĂzhajtĂłk okozhatnak, hanem olyan mindennapos állapotok, mint a hányás, hasmenĂ©s, kĂĽlönösen akkor, ha ez egymással párosul, Ă©s a beteg kĂ©ptelen Ă©tellel vagy itallal pĂłtolni az elveszĂtett sĂłmennyisĂ©get.
A harántcsĂkolt izomzat görcsĂ©t okozhatja az epilepszia vagy rángĂłgörcs. Mint neve is mutatja, a klasszikus epilepsziás rohamban a test Ă©s a vĂ©gtagok izomzata begörcsöl, Ă©s az idegrendszer felfokozott izgalmi állapota következtĂ©ben a vĂ©gtagok rángatĂłzni kezdenek. A betegsĂ©g kezelĂ©se specifikus gyĂłgyszerek adásábĂłl áll.
KĂĽlönleges fajtája az izomgörcsöknek a szájzár. Ebben az esetben az igen erĹ‘s rágĂłizomzat görcsöl be, Ă©s a beteg nem tudja kinyitni a száját. Leggyakoribb oka a hátsĂł fogak gyulladása, de elĹ‘fordulhat, hogy tetanuszfertĹ‘zĂ©s korai tĂĽnetekĂ©nt jelentkezik. A tetanuszt bakteriális fertĹ‘zĂ©s okozza. A kĂłrokozĂł leggyakrabban a földdel, trágyával szennyezett sebekben szaporodik el. Az általa termelt mĂ©reganyag okozza a harántcsĂkolt izmok fájdalmas görcseit, elĹ‘ször az arcizmokban, majd egyre lejjebb haladva a nyakon, törzsön, vĂ©gta-gokon. A görcsöket bármilyen erĹ‘s inger, hangos zaj, erĹ‘s fĂ©ny is provokálhatja. A beteg intenzĂv ellátást igĂ©nyel. A betegsĂ©g ritka, hisz kötelezĹ‘ vĂ©dĹ‘oltással rendelkezĂĽnk ellene.
HasonlĂłan ritka az állatok, elsĹ‘sorban kutyák, rĂłkák által terjesztett vĂrusfertĹ‘zĂ©s, a veszettsĂ©g is. A rabies-vĂrus lövedĂ©k formájĂş RNS-vĂrus, ami a perifĂ©riás idegeken keresztĂĽl jut el a központi idegrendszerbe. A veszettsĂ©g lappangási ideje 20 Ă©s 90 nap között változik, majd ezt követĹ‘en kĂĽlönbözĹ‘, nem jellegzetes tĂĽnetek jelennek meg a betegeknĂ©l, pĂ©ldául zavartság, láz Ă©s hasi fájdalom. NĂ©hány nappal kĂ©sĹ‘bb sok esetben a vĂzivás következtĂ©ben a garatizomzat önkĂ©ntelen görcse alakul ki (vĂziszony). Ez a veszettsĂ©gre kĂłrjelzĹ‘. Az izomgörcsök Ă©rinthetik a rekeszizmot Ă©s a nyakizmokat is. A vĂzivás mellett a vĂz látványa, hangja, de mĂ©g emlĂtĂ©se is kiválthatja a jellegzetes izomgörcsöket.
Ezek mellett számos egyĂ©b állapot is kiválthat izomgörcsöket. Ha a görcsök ismĂ©tlĹ‘dnek, kiterjednek több testtájĂ©kra, vagy egyĂ©b sĂşlyos kĂsĂ©rĹ‘jelensĂ©gek is fellĂ©pnek, haladĂ©ktalanul orvoshoz kell fordulni. Egyszerű eszközös vizsgálatokkal, nĂ©hány laborvizsgálattal a panaszok oka is gyakran egyszerűen kiderĂthetĹ‘ Ă©s orvosolhatĂł.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040507)
Portálok tucatjai, de egyikben sincs használható tanács ....