A metabolikus szindróma az iparosodott társadalmak népbetegsége. A túlzott energiabevitel és a mozgásszegény életmód következtében alakul ki.
Központi problĂ©mája az inzulin rezisztencia Ă©s az ehhez társulĂł másodlagos betegsĂ©gek, melyek egyĂĽttesen felgyorsĂtják az Ă©relmeszesedĂ©s folyamatát.
A fiatal generáció „képernyő-függése”, a kóla, chips és gyorséttermek népszerűsége miatt egyre fiatalabb életkorban jelentkezik a betegség, előfordulása már a gyermekgyógyászati gyakorlatban sem ismeretlen. A tünetegyüttes megelőzésében a tudatos táplálkozás és a rendszeres testmozgás szerepe alapvető fontosságú.
A metabolikus szindróma (X-szindróma) meghatározása (WHO)
A glukĂłz intolerancia kezdeti megnyilvánulása az emelkedett Ă©hgyomri vĂ©rcukorszint, majd csökken a glukĂłztolerancia, vĂ©gĂĽl manifesztálĂłdik a diabetes mellitus. A szĂ©nhidrátanyagcsere-zavar mellett további három jellemzĹ‘ tĂĽnetbĹ‘l legalább kettĹ‘ jelenlĂ©te szĂĽksĂ©ges a tĂĽnetegyĂĽttes megállapĂtásához:
- hipertónia (ismételten magas vérnyomás)
- diszlipidémia (emelkedett összkoleszterin vagy LDL-koleszterin vagy triglicerid, vagy csökkent HDL-koleszterin szint)
- alma tĂpusĂş elhĂzás (BMI = 27 kg/m2 Ă©s/vagy derĂ©kkörfogat fĂ©rfiaknál >94 cm, nĹ‘knĂ©l >80 cm-nĂ©l)
A betegség kialakulása
A metabolikus szindrĂłma lĂ©trejöttĂ©ben központi szerepet játszik a felszaporodott viszcerális zsĂrszövet, illetve az általa termelt hormonszerű anyagok. KellĹ‘en nagy tĂşlsĂşly esetĂ©n az inzulinrezisztencia kialakulása mindenkinĂ©l csak idĹ‘ kĂ©rdĂ©se, de ha a családban halmozottan fordul elĹ‘ cukorbetegsĂ©g, már kisebb mĂ©rtĂ©kű elhĂzás esetĂ©n is kialakulhat. Az inzulinĂ©rzĂ©kenysĂ©g csökkenĂ©se eleinte az inzulintermelĂ©s fokozĂłdását indukálja. A hiperinzulinĂ©mia emeli a szimpatikus idegrendszer aktivitását (sympathoadrenalis tĂşlműködĂ©s), amely megteremti a magas vĂ©rnyomás kialakulásának elĹ‘feltĂ©telĂ©t. Egy idĹ‘ után a hasnyálmirigy már kĂ©ptelen a kompenzatĂłrikus, azaz az inzulinrezisztencia mĂ©rtĂ©kĂ©nek megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű inzulint termelni, felĂĽtik fejĂĽket a szĂ©nhidrát anyagcsere zavarai. A magasabb vĂ©rcukorszint, illetve az inzulinhatás elĂ©gtelensĂ©ge elĹ‘segĂtik az atherogĂ©n lipideltĂ©rĂ©sek kialakulását, ami Ă©rbetegsĂ©geket okoz.
Milyen diéta?
MegalapozottságuktĂłl fĂĽggetlenĂĽl az utĂłbbi Ă©vekben számos diĂ©ta vált nĂ©pszerűvĂ©. A szĂ©les körben elterjedt diĂ©tákat 10-es skálán minĹ‘sĂtik a dietetikusok:
- GI diéta 9
- South beach diéta 8
- Perricone diéta 8
- Zóna étrend 7
- Tészta diéta 5
- Amerikai diéta 5
- 90 napos étrend 3
- Atkins diéta 2
- Káposztaleves 2
- Tojás diéta 2
A diĂ©tát akkor minĹ‘sĂtik pozitĂvan, ha a csökkent kalĂłriabevitel mellett a lĂ©tfontosságĂş tápanyagok elosztása megfelel az elvárásoknak: a fehĂ©rje bevitel 0,8 g/ttkg! Se több, se kevesebb nem lehet! Az ásványi anyagok Ă©s vitaminok is megfelelĹ‘ mennyisĂ©gben szĂĽksĂ©gesek.
A szakirodalom szerint a fogyĂłkĂşra alapja az energiabevitel legalább 50%-át kitevĹ‘ szĂ©nhidrátbevitel (inkább összetett szĂ©nhidrát Ă©s rost), a 30%-ot kitevĹ‘ zsĂrbevitel (döntĹ‘en telĂtetlen zsĂrsavak), a maradĂ©k 20% a fehĂ©rjebevitel. A diĂ©ták közĂĽl az egyik irányvonal az alacsony szĂ©nhidráttartalmĂş, fehĂ©rjĂ©ben gazdag Ă©trend (pl. Atkins), a másik a zsĂrban szegĂ©ny Ă©trend (pl. Mediterrán diĂ©ták). Az elĹ‘bbinĂ©l a szĂ©nhidrátfogyasztást radikálisan csökkentik, ezáltal jelentĹ‘s fogyás Ă©rhetĹ‘ el. Az ára adott: ketĂłzis alakulhat ki (aceton Ă©s acetonszerű anyagok szabadulnak fel a vĂ©rben – enyhe mĂ©rgezĂ©ses állapot), ami Ă©tvágytalansághoz vezet.
A másik, a mediterrán diĂ©ta kedvezĹ‘ kardiovaszkuláris hatását számos adat támasztja alá. Ennek a diĂ©tának a lĂ©nyeges eleme a többszörösen telĂtetlen zsĂrsavak (pl. olĂvaolaj) fogyasztása. Az alacsony zsĂrtartalom kĂmĂ©li az ereket Ă©s segĂt az ideális testsĂşly fenntartásában. Gyenge pontja ennek a diĂ©tának, hogy hiányállapotokhoz vezethet (A- Ă©s E-vitamin,vas-, cink-, folsavhiány), valamint nehezen tarthatĂł, mert nem okoz jĂłllakottságot, ezáltal akár további sĂşlygyarapodáshoz is vezethet.
A legoptimálisabb a GI-diĂ©ta,az Ă©lelmiszerek válogatása a GI, azaz a glikĂ©miás index alapján. A glikĂ©miás index a táplálĂ©kok sorrendjĂ©t jelenti a vĂ©rcukorszintre gyakorolt hatás alapján. A magas GI-Ă©rtĂ©kű Ă©telek fogyasztása megemeli a vĂ©rcukor Ă©s az inzulin szintjĂ©t, emeli a vĂ©rnyomást, magas koleszterin- Ă©s triglicerid Ă©rtĂ©kekhez vezet, valamint elĹ‘nytelenĂĽl befolyásolja a szĂvbetegsĂ©gek egyĂ©b rizikĂłfaktorait. Ha egy Ă©tel GI-Ă©rtĂ©ke alacsony, akkor kevesebb glĂĽkĂłz jut a vĂ©ráramba, kevesebb inzulint kell termelnie a hasnyálmirigynek.
MinĂ©l kevesebb inzulint kell elválasztani, annál kevesebb zsĂrt fog elraktározni a szervezet, Ăgy egyenletesen járĂł „motorkĂ©nt” működhet az anyagcserĂ©nk. Ha alacsony glikĂ©miás indexű Ă©telekbĹ‘l állĂtjuk össze az Ă©trendĂĽnket, akkor megerĹ‘ltetĂ©s nĂ©lkĂĽl megindul a fogyás, kedvezĹ‘bbek a fizikai aktivitás feltĂ©telei, az immunrendszer erĹ‘södik, csökken a vĂ©r koleszterinszintje, emelkedik a HDL-, csökken az LDL-szint, bĹ‘rĂĽnk, hajunk, körmĂĽnk szebbĂ© válik.
Alacsony glikémiás indexű élelmiszerek:
- rostok, zöldségek, gyümölcsök
- fruktózt, laktózt tartalmazó élelmiszerek
- savi vegyhatású tápanyagok (citromsav, tejsav, ecetfélék)
- alacsony szénhidráttartalom magas fehérjetartalommal párosulva
- durvábbra őrölt liszt, durumlisztből készült tészta
- telĂtetlen zsĂrok
- tejtermékek
A metabolikus szindróma megelőzése gyermekkorban
A metabolikus szindrĂłmát könnyebb megelĹ‘zni, mint kezelni. Fontos a gyermekeket már iskoláskorukban egĂ©szsĂ©ges táplálkozásra szoktatni, Ă©s megszerettetni a rendszeres testmozgást. Aktivitásuk feltĂ©telei akkor biztosĂtottak, ha nyugodt, derűs lĂ©gkörben, kĂ©pessĂ©geiknek Ă©s Ă©letkoruknak megfelelĹ‘ testgyakorlatokat vĂ©gezhetnek. A termĂ©szetes mozgásokat (kĂşszás, csĂşszás, mászás, ugrás, járás, futás, dobás, fĂĽggĂ©s, gurulás, átfordulás) változatos formában, kĂĽlönbözĹ‘ irányban, eszközzel Ă©s eszköz nĂ©lkĂĽl is cĂ©lszerű gyakoroltatni.
A metabolikus szindrĂłmához vezetĹ‘ elsĹ‘ lĂ©pcsĹ‘ az elhĂzás. A már elhĂzott, de mĂ©g nem beteg szemĂ©lyek esetĂ©ben a zsĂrszövet tömegĂ©nek csökkentĂ©se kivĂ©dheti az anyagcserezavarok kialakulását. Az edzettsĂ©gi állapot javulásával a metabolikus eltĂ©rĂ©sek normalizálĂłdhatnak mĂ©g akkor is, ha a testtömeg változatlan marad, mert ilyenkor a zsĂrszövet aránya csökken.
A motoros kĂ©pessĂ©gek (kondicionális Ă©s koordináciĂłs kĂ©pessĂ©gek, mozgĂ©konyság, hajlĂ©konyság) javĂtása az Ăşn. gyorserĹ‘t, a mozgásgyorsaságot, reakciĂłgyorsaságot, reakciĂłkĂ©pessĂ©get, állĂłkĂ©pessĂ©get, valamint az egyensĂşlyĂ©rzĂ©ket Ă©s ritmuskĂ©pessĂ©get fejlesztĹ‘ gyakorlatok által valĂłsĂthatĂł meg. Ha a metabolikus szindrĂłma, illetve a következmĂ©nyes Ă©rbetegsĂ©g kialakult, gyĂłgyszeres kezelĂ©sre is szĂĽksĂ©g van. A már kialakult szövĹ‘dmĂ©nyek a testmozgás által felkĂnált lehetĹ‘sĂ©geket beszűkĂthetik.
A metabolikus szindróma gyógytornája
A keringĂ©si állĂłkĂ©pessĂ©g meglĂ©te segĂt megelĹ‘zni a kardiovaszkuláris betegsĂ©gek kialakulását. Szintje azt jelzi, hogy milyen hatásfokkal kerĂĽl az oxigĂ©n az izmokba, Ă©s az anyagcseretermĂ©kek milyen gyorsan ĂĽrĂĽlnek onnan ki.
Az állóképesség tesztelésének házi módszere a Ruffier-teszt. Végrehajtás: Folyamatos váltott lábú fellépés egy sámlira három percen át, összesen 90x, két másodpercenként végrehajtva egy-egy lépést. Mérjük le a pulzust a teszt elején (P1), a teszt végén (P2), és egy perccel a teszt befejezése után (P3). A következő képlettel határozzuk meg az állóképességi edzettség szintjét (F):
F = [(P1+P2+P3)-200]/10
Értékelés:
- 6-9.9 kitűnő
- 10-12 nagyon jĂł
- 12-14 jĂł
- 14-16 közepes
- 16< rossz
A testmozgás szempontjábĂłl legfontosabb a rendszeressĂ©g. Ideális esetben kĂ©t alkalom között nem telik el 48 Ăłránál több, de a minimálisan ajánlhatĂł gyakoriság a heti három alkalom (lehetĹ‘leg nem egymást követĹ‘ napokon). A rendszertelenĂĽl vĂ©gzett testmozgás, valamint a hosszabb kihagyás után nagy intenzitással vĂ©gzett fizikai aktivitás a sĂ©rĂĽlĂ©sek Ă©s a kardiovaszkuláris szövĹ‘dmĂ©nyek valĂłszĂnűsĂ©gĂ©t is növelheti.Egy alkalommal legalább fĂ©l-, elĹ‘nyösen egyĂłrányi közepes intenzitásĂş aktivitás javasolt. EgĂ©szsĂ©ges ember viszonylag szabadon válogathat a sportágak között, de a már meglevĹ‘ betegsĂ©gek speciális figyelmet igĂ©nyelnek.
Az elhĂzás önmagában is terheli az alsĂł vĂ©gtag ĂzĂĽleteit. ExtrĂ©m tĂşlsĂşly esetĂ©n ezĂ©rt a futás/kocogás ellenjavallt, helyette a vĂzben vĂ©gzett mozgás (Ăşszás, aqua fitnesz) tanácsolhatĂł.
Fizikai terhelĂ©s hatására a vĂ©rnyomás Ă©lettanilag megemelkedik. Nem, illetve nem kielĂ©gĂtĹ‘en kezelt magas vĂ©rnyomás esetĂ©n a változás veszĂ©lyes tartományt Ă©rhet el. Ilyenkor a sĂşlyzĂłs „erĹ‘edzĂ©sek” nem javasoltak, illetve az edzĂ©sprogram bevezethetĹ‘sĂ©ge elĹ‘tt a vĂ©rnyomás megfelelĹ‘ beállĂtása szĂĽksĂ©ges.
Inzulinnal kezelt cukorbetegsĂ©g esetĂ©n testmozgás hatására a vĂ©rcukorszint leeshet. Ha ez bekövetkezik, a helyzet gyorsan felszĂvĂłdĂł cukorral (szĹ‘lĹ‘cukorral) rendezhetĹ‘. MegelĹ‘zĂ©se cĂ©ljábĂłl a testmozgás elĹ‘tti Ă©tkezĂ©s során többletszĂ©nhidrát bevitele javasolt.
A páciens terhelhetĹ‘sĂ©gĂ©t a már kialakult szĂvbetegsĂ©g befolyásolja. A fel nem fedezett koszorúér-betegsĂ©g magában hordja a testmozgás hatására kialakult szĂvizominfarktus vagy hirtelen szĂvhalál veszĂ©lyĂ©t. EzĂ©rt magas rizikĂłjĂş betegek esetĂ©ben az edzĂ©sprogram megkezdĂ©se elĹ‘tt terhelĂ©ses EKG-vizsgálat javasolt. Magas rizikĂłjĂş beteg az, akinĂ©l az elhĂzás már 2-es tĂpusĂş cukorbetegsĂ©ggel szövĹ‘dött, a családban fiatalkori koszorúér-betegsĂ©g vagy hirtelen halál fordult elĹ‘, illetve háromnál több kardiovaszkuláris rizikĂłfaktora van. Az ergometria során a beteg terhelhetĹ‘sĂ©ge is kiderĂĽl, ami mozgásprogramját pontosabban tervezhetĹ‘vĂ© teszi.
Az agyi érbetegségek szövődményeként kialakuló stroke maradványtünetként észlelhető féloldali bénulás kezelése speciális gyógytornász feladat. A mozgáskészség javulása hónapok alatt következik be.
Az alsó végtagi érszűkület a láb keringését rontja, a nyugalomban még megfelelő vérellátás a terhelésre elégtelenné válhat. Amennyiben érműtét nem jön szóba, az alsó végtag terhelése kerülendő.
Diabeteses neuropátia esetĂ©n az alsĂł vĂ©gtag Ă©rzĂ©skiesĂ©se rejthet veszĂ©lyt magában. Ilyenkor kĂĽlönösen fontos a megfelelĹ‘ lábbeli. Neuropátiás egyĂ©n ne mozogjon mezĂtláb, Ă©s kerĂĽlje a láb hosszan tartĂł igĂ©nybevĂ©telĂ©t.
Diabeteses retinopátia esetén kerülendőek azok a mozgásformák, amelyek a szemnyomás fokozódásával járnak. Ilyenek a nagy súllyal történő edzések és az ütővel végzett sportok (pl. tenisz, squash).
Ajánlás
Az egĂ©szsĂ©gfejlesztĂ©s tantárgy iskolai szintű kötelezĹ‘ oktatása (az erre kikĂ©pzett egĂ©szsĂ©gpedagĂłgusok közreműködĂ©sĂ©vel), melynek keretein belĂĽl logikus tematikára Ă©pĂĽlĹ‘, hatĂ©kony betegsĂ©gmegelĹ‘zĂ©si elĹ‘adások szervezhetĹ‘ek, Ă©rezhetĹ‘en javĂtanának a felnövekvĹ‘ generáciĂłk, az egyes ember Ă©s környezete Ă©letminĹ‘sĂ©gĂ©n, Ă©letkilátásain, egĂ©szsĂ©gtudatos magatartásának megerĹ‘sĂtĂ©sĂ©ben, beláthatĂł idĹ‘n belĂĽl pozitĂv változásokat hozva a nĂ©pegĂ©szsĂ©gĂĽgyi, társadalombiztosĂtási, foglalkoztatottsági adatokat feldolgozĂł statisztikákban.
A tanulmány szerzője:
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár
Irodalom:
1. Winkler G., Jermendy Gy.: Metabolikus syndroma. Hypertonia diabetologus, Budapest, 2006.
2. Rigó J.: Dietetika, Medicina könyvkiadó Rt, Budapest, 2002.
3. Gritz A.-né: Az egészségfejlesztés kompetenciái a 21. században. Egészségfejlesztés szöveggyűjtemény, Budapest, 2009.
4. Halmos T., Suba I. : A metabolikus szindróma koncepciójának változása. Lege Artis Medicinae, Budapest, 2010.