A szĂ©psĂ©grĹ‘l, az ideális alkatrĂłl minden kornak meg van a maga elkĂ©pzelĂ©se. A kĂ©pzĹ‘művĂ©szeti alkotások jĂłl pĂ©ldázzák, hogy ezek az eszmĂ©nykĂ©pek idĹ‘rĹ‘l idĹ‘re milyen változáson mentek keresztĂĽl. HasonlĂtsuk csak össze Rubens telt (mai szemmel nĂ©zve kifejezetten kövĂ©r) nĹ‘alakjait Modigliani lĂ©gies hölgyeivel vagy Degas balerináival. De elĂ©g a közelmĂşltra tekinteni. Az ötvenes Ă©vekben mĂ©g Marilyn Monroe nĹ‘ies idomai jelentettĂ©k az etalont, ma pedig a csontsovány Kate Moss a kifutĂłk sztárja.
A mĂ©dia a reklámok, a magazinok, Ă©s egyĂ©b tömegkommunikáciĂłs csatornák segĂtsĂ©gĂ©vel elĂ©nk állĂt egy „tökĂ©letes", tehát utánozni valĂł idolt. EzĂ©rt fĹ‘leg a fiatalabb korosztály tagjaira jellemzĹ‘, hogy nem azĂ©rt kezdenek el fogyĂłkĂşrázni, mert aggĂłdnak az egĂ©szsĂ©gĂĽk miatt, hanem mert meg akarnak felelni a divat által sulykolt elvárásoknak. Nem is lenne ezzel semmi baj, ha mindenki reálisan ĂtĂ©lnĂ© meg saját testĂ©t, Ă©s tĂşlzásoktĂłl mentesen prĂłbálná önmagábĂłl a legjobbat kihozni.
Csodák és csapdák
Az öröklött tulajdonságokon (testmagasság, alkat, csontozat) nem lehet változtatni, de az ideális sĂşly elĂ©rĂ©se mindenki számára kĂvánatos. ĂŤgy ha megmĂ©retkeztĂĽnk, Ă©s sĂşlyosnak találtattunk, akkor eljött az ideje, hogy belevágjunk egy testsĂşlycsökkentĹ‘ programba.
A mĂłdszerekben termĂ©szetesen nincs hiány, hiszen egyre Ăşjabb Ă©s Ăşjabb, garantált fogyást ĂgĂ©rĹ‘ csodadiĂ©ta lát napvilágot. Aki nyitott az Ăşjdonságokra – elsĹ‘sorban a hölgyek Ă©s az ifjabb korosztály – nagy lelkesedĂ©ssel, Ă©s bizalommal prĂłbálja ki a sztárdiĂ©tának kikiáltott Ă©trendet, de a többsĂ©g sajnos nem örĂĽlhet tartĂłs sikernek. A felmĂ©rĂ©sek is azt igazolják, hogy – a fogyĂłkĂşra-Ĺ‘rĂĽlet ellenĂ©re – az elhĂzás szinte világjárvánnyá vált.
Hol lehet a gond? A diétás módszerekben vagy önmagunkban keressük a hibát?
SzögezzĂĽk le, a fogyĂłkĂşra nem veszĂ©lytelen vállalkozás. Bizonyos tĂpusai kifejezetten egĂ©szsĂ©gkárosĂtĂłak lehetnek. A diĂ©tátĂłl pedig pont azt várnánk el, hogy ne csak karcsĂşbbak, hanem fittebbek, energikusabbak, egĂ©szsĂ©gesebbek is legyĂĽnk. ĂŤgy mielĹ‘tt fogyĂłkĂşrába kezdenĂ©nk, Ă©rdemes nĂ©hány dolgon elgondolkodni, hogy a legjellemzĹ‘bb csapdákat elkerĂĽljĂĽk.
Koplalás
A gyors fogyás Ă©rdekĂ©ben sokan kĂ©pesek mindenfĂ©le Ă©lelmet megtagadni önmaguktĂłl. A rövidebb-hosszabb ideig tartĂł koplalás azonban hosszĂş távon nem oldja meg a sĂşlyproblĂ©mákat. A kezdetben tapasztalhatĂł látványos fogyás sem a zsĂrpárnákbĂłl, hanem vĂzbĹ‘l származik. KĂ©sĹ‘bb pedig, a tápanyagok hiánya miatt, szervezetĂĽnk gyorsabban mozgĂłsĂtja energiaforráskĂ©nt az izomfehĂ©rjĂ©ket, mint a zsĂrokat. ĂŤgy a derekunkon levĹ‘ ĂşszĂłgumi helyett az izmaink sorvadnak. Az alapanyagcserĂ©nk is lelassul, Ăgy ha Ăşjra elkezdĂĽnk enni, abbĂłl jĂłval többet hasznosĂtunk, Ă©s hĂzni kezdĂĽnk. A koplalás kellemetlen tĂĽnete ráadásul az acetonos lehelet, a rossz közĂ©rzet, a gyengesĂ©g is. SĂşlyosabb esetben akár szĂvritmuszavarok is elĹ‘fordulhatnak. A koplalást tehát felejtsĂĽk el!
Drasztikus energiacsökkentés
A koplaláshoz hasonlĂłan, az anyagcserĂ©nk „takarĂ©klángon" kezd el működni. A fogyás mĂ©rtĂ©ke a várttal ellentĂ©tben egyre csökken, a visszahĂzás veszĂ©lye viszont nagy. A radikális kalĂłriamegvonás miatt a lĂ©tfontosságĂş tápanyagokat (fehĂ©rjĂ©k, vitaminok, ásványianyagok, eszenciális zsĂrsavak) sem kapja meg szervezetĂĽnk. TĂşl sokáig nem tarthatĂł, hiszen ki szeret az Ă©hsĂ©gtĹ‘l szĂ©delegni?
Monodiéták
Ezek a diĂ©ták többnyire egyfajta táplálĂ©k fogyasztását engedĂ©lyezik (pĂ©ldául burgonya, tej, tojás, káposztaleves). ĂŤgy azonkĂvĂĽl, hogy borzasztĂłan unalmasak, mĂ©g a tápanyagok ideális arányát sem tudják biztosĂtani. Hosszabb távon kĂĽlönfĂ©le hiányállapotok alakulhatnak ki. Bár ember legyen a talpán, aki nĂ©hány napnál tovább bĂrja, hogy csak tĂşrĂłt egyen.
Alacsony szénhidrátbevitel
Tipikus pĂ©ldája a sokat vitatott Atkins-diĂ©ta. HirdetĹ‘i az elhĂzásĂ©rt a szĂ©nhidrátokat teszik felelĹ‘ssĂ©. A diĂ©ta ezĂ©rt nem csak az egĂ©szsĂ©gtelennek tartott egyszerű cukrokat, Ă©dessĂ©geket tiltja, hanem a gyĂĽmölcsök, zöldsĂ©gfĂ©lĂ©k fogyasztását is szigorĂşan korlátozza. A hĂşsok, felvágottak, tojás, sajtok, zsiradĂ©kok viszont bármilyen formában Ă©s mennyisĂ©gben a tányĂ©runkra kerĂĽlhetnek. A napi 1/2 kg fogyás ĂgĂ©rete csábĂtĂł lehet, de a diĂ©ta hátulĂĽtĹ‘irĹ‘l sem szabad megfeledkezni:
- A túl sok állati zsiradék emelheti koleszterinszintünket
- Az extrém fehérjebevitel megterheli a vesénket
- A fokozott kalciumĂĽrĂtĂ©s csontritkuláshoz vezethet
- A zöldség, gyümölcs és gabonafélék korlátozása miatt vitamin- és ásványianyag-hiány léphet fel
- A rostszegénység következtében székrekedés alakulhat ki
- A sĂşlyvesztesĂ©g nagy rĂ©sze vĂzbĹ‘l Ă©s az izomfehĂ©rjĂ©k Ă©getĂ©sĂ©bĹ‘l származik
ZsĂrmentes Ă©trend
Ha csak a zsĂrok redukálásával prĂłbáljuk elĂ©rni az álomsĂşlyunkat, csalĂłdás Ă©rhet bennĂĽnket. A light vagy 0%-os termĂ©kek, ha zsĂrt nem is, több-kevesebb kalĂłriát (sĹ‘t sok esetben cukrot is) biztosan tartalmaznak. A „diĂ©tás, tehát nem hizlal" remĂ©nyĂ©ben hajlamosak lehetĂĽnk többet fogyasztani belĹ‘lĂĽk. Ez pedig annyira megnövelheti energiabevitelĂĽnket, hogy a várt fogyás elmarad. A zsiradĂ©kokat tehát nem kell teljes mĂ©rtĂ©kben tiltĂłlistára tenni, hanem a „minĹ‘sĂ©g Ă©s mennyisĂ©g" elvĂ©t követve Ă©sszerűen az Ă©trendĂĽnkbe Ă©pĂteni.
TisztĂtĂłkĂşrák
ElsĹ‘dleges cĂ©ljuk nem a fogyás, hanem a szervezet mĂ©regtelenĂtĹ‘ folyamatainak elĹ‘segĂtĂ©se, felgyorsĂtása. A fogyĂłkĂşra megkezdĂ©se elĹ‘tt egy lĂ©böjt- vagy gyĂĽmölcsnap áthangolhatja szervezetĂĽnket az Ăşj, csökkentett energiatartalmĂş Ă©trendre.
TáplálĂ©kkiegĂ©szĂtĹ‘k, Ă©tvágycsökkentĹ‘k
A kĂĽlönfĂ©le vitamin- Ă©s ásványianyag-kĂ©szĂtmĂ©nyek a fogyĂłkĂşra során esetleg fellĂ©pĹ‘ hiánybetegsĂ©gek kivĂ©dĂ©sĂ©ben segĂthetnek. Optimálisan összeállĂtott diĂ©tás menĂĽ esetĂ©n, mely megfelelĹ‘ mennyisĂ©gben tartalmaz gyĂĽmölcsfĂ©lĂ©ket, zöldsĂ©geket, sovány tejtermĂ©keket, zsĂrszegĂ©ny hĂşsokat, teljes kiĹ‘rlĂ©sű gabonábĂłl kĂ©szĂĽlt termĂ©keket, nincs is szĂĽksĂ©g vitaminkiegĂ©szĂtĂ©sre.
A zsĂrĂ©getĹ‘kĂ©nt árult kapszulák önmagukban nem okoznak testsĂşlycsökkenĂ©st. MegfelelĹ‘ Ă©trend Ă©s intenzĂv testedzĂ©s nĂ©lkĂĽl tĂşl sok eredmĂ©nyt ne várjunk tĹ‘lĂĽk.
A fogyĂłkĂşrás italporok általában kiegyensĂşlyozott tápanyag-összetĂ©telű keverĂ©kek. Magas rosttartalmuk telĂti a gyomrot, csökkenti az Ă©hsĂ©gĂ©rzetet. Naponta maximum 1-2 Ă©tkezĂ©s kiváltására alkalmasak. KizárĂłlag turmixokkal fogyĂłkĂşrázni nem Ă©rdemes, mert egy idĹ‘ után unalmassá válhatnak, Ă©s a rendes Ă©tel utáni vágyakozás nagy dĹ‘zsölĂ©sbe csaphat át.
Csácsi Ibolya
dietetikus
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 070405)