Szeplők és foltok

Bőrünk normális színét az erekben lévő hemoglobin mennyisége és milyensége, valamint a hámsejtek festékanyag-tartalma, illetve a bőr legfelső rétegében, a szarurétegben oldott karotinok mennyisége határozza meg.

A bőr festékanyaga a melanin. A melanint termelő sejtek, a melanocyták a bőr felső részének, a hámrétegnek alsó, basalis, vagyis alapi sejtes rétegének sejtjei között helyezkednek el. Ha a melanocyták aktívan dolgoznak, pl. UV-fény stimuláció (napozás, szolárium) hatására, a bőr barna színű lesz.

Bár hazánkban – a bőrgyógyászok lebeszélő hadjárata ellenére – még mindig divat a "napsütötte" bőrszín, vannak olyan, fokozott pigmenttermeléssel járó, körülírt bőrelváltozások, amelyek megjelenésének senki sem örül.

4-5 éves, szőke vagy vörös hajú kislányok arcán megcsodáljuk a helyes szeplőket, felnőttkorban már nem fogadjuk lelkesen, ha saját arcunkon is felfedezzük őket. Ezek a 2-4 mm átmérőjű, éles határú, kerek pigmentfoltok a napfény hatására válnak sötétebbé, télen nem is nagyon látjuk őket. Nemcsak az arcon, hanem a vállakon, a hát felső részén, vagy a karokon is előtűnhetnek.

Éles szélű, már születéskor, vagy pár nappal utána megjelenő világosbarna festékfolt a lentigo. Általában ovális vagy kerek. Kialakulása annak köszönhető, hogy az adott területen a hámalapi sejtes rétegben felszaporodtak a melanocyták.

Tintafolt lentigónak nevezzük a háton, mellkason napégés után kialakuló felületes pigmentfoltokat. Nevüket azért kapták, mert alakjuk tintapacára emlékeztet. Ezek a foltok ártalmatlanok, jóindulatúak, ám mivel általában sötétek (majdnem feketék), és alakjuk szabálytalan, megjelenésük ijesztő lehet, korai stádiumban lévő rosszindulatú bőrdaganat, melanoma gyanúját vetheti fel.

A májfolt talán a legjobban ismert pigment-rendellenesség, és a leggyakoribb is. Általában az orcákon, homlokon, száj körül jelennek meg az éles szélű, szimmetrikus, világosbarna foltok. Néha csak a száj felett látjuk, és messziről nézve olyan, mintha kis bajusz lenne. Ez természetesen nagyon zavarja viselőjét.

Leggyakrabban terhesség alatt vagy hormontartalmú gyógyszerek, fogamzásgátlók szedése kapcsán tűnnek fel a zavaró elváltozások. Ezek a foltok is sötétednek a napfény hatására, ezért kezelésének első lépéseként a megfelelő fényvédelmet – már fél órával a napozás előtt magas faktorszámú fényvédő krém alkalmazását – javasoljuk. Téli időszakban a halványítást végezhetjük erre alkalmas krémekkel, mélyhámlasztással vagy lézeres kezeléssel.

Pigmentfoltok megjelenését látjuk bizonyos gyulladásos bőrbetegségek lezajlása után is, mivel a gyulladással együtt járó vérbőség fokozza a pigmentképződést.

Gyakran látunk a nyak illetve az arc két oldalán barnásvörös foltokat, amelyek UV-fény hatásra szintén erősödnek. Ezek általában parfüm és az UV-fény együttes használata miatt alakulnak ki, ezért javasolt az illatszer lemosása, mielőtt napra mennénk.

Régen, amikor a hölgyek napozás előtt bergamott-tartalmú olajokkal kenték bőrüket, ezek használata után is megjelentek a napfény és az olaj együttes hatására kialakult foltok. Vannak ellenben olyan dekorkozmetikumok (pl. alapozók, szemhéjfestékek), melyek fényvédőt is tartalmaznak, így ezeket nyáron, erős napfényben is lehet használni.

Nemcsak a bőr saját színénél sötétebb foltok zavaróak, hanem a világosak is.

Gyakori, általában fiatalkorban kezdődő elváltozás a kezeken, hajlatokban, szemek körül, néha a nemi szervek környékén megjelenő vitiligo. A vitiligo sötétebb szegéllyel övezett, fehér folt, mely sokszor szimmetrikus. Kialakulása a melanociták, a festéktermelő sejtek károsodásának köszönhető.

Valószínűleg az immunrendszer kóros működése áll a háttérben, de pontos okát nem ismerjük. Ha ezeket a fehér foltokat nap éri – a terület saját pigmenttermelésének hiánya miatt – könnyen leégnek, miközben a körülötte lévő bőr még sötétebbé válik, ezzel is növelve a kontrasztot.

Szintén észlelhetünk fehér foltokat gyulladásos bőrbetegségek után, vagy egyes vegyszerek bőrre kerülése miatt. Leggyakoribb, hogy az 5-10 mm nagyságú ovális, fehér foltok a háton vagy a mellkason jelennek meg napozás vagy szoláriumozás után. Ilyenkor a fehér foltok helyén előzetesen finoman hámló, barnásvörös bőrelváltozások voltak, melyeket gombás fertőzés okoz. Ezek a foltok szerencsére eltüntethetők a megfelelő gombásodás elleni szerek használatával.

 

Dr. Vass Ilona
bőrgyógyász

forrás: archívum
(Patika Tükör – 050605)

GYÓGYTORNAPRAXIS.hu – Gyógyítás a teljesség igényével

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és e-mail címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.